„O dwóch takich, co ukradli księżyc”

„Nie trzeba będzie aż księżyca z nieba kraść,

żeby się prawdą najpiękniejsza stała baśń...”.

9 stycznia uczniowie klasy 0 i I-III mogli obejrzeć spektakl „O dwóch takich, co ukradli księżyc” transmitowany na żywo z Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi w Internetowym Teatrze dla Szkół.

To współczesna inscenizacja znanej powieści Kornela Makuszyńskiego o dwóch niegrzecznych i leniwych braciach, którzy swoim zachowaniem zatruwają życie rodziny i rodzinnej wsi.

Jacek i Placek, bo tak nazywają się bliźniacy, spędzają całe dnie na wygłupach, leniuchowaniu, dokuczaniu innym, a nawet na kradzieżach… Ponieważ nie zamierzają się uczyć ani pracować w przyszłości, pewnego dnia postanawiają ukraść złoty księżyc i sprzedać go, aby mieć pieniądze na próżniacze życie. Ruszają w tym celu w długą i pełną przygód podróż, która całkowicie ich odmieni. Przeżyte przygody wiele ich nauczyły i dzięki nim poznali trud prawdziwego życia.

A my dowiedzieliśmy się, co jest w życiu ważne, co doceniamy dopiero w kontekście braku, ile musimy sami doświadczyć, aby zrozumieć prawdy oczywiste. I to, że miłość matczyna znosi bardzo wiele i może nas przeprowadzić przez różne przeciwności losu.